Watra inna niż wszystkie
W czasie tegorocznej Wędrowniczej Watry nie zmieniono jej założeń, a jedynie dostosowano formę do sytuacji. A ta, z powodu pandemii SARS-CoV-2, spowodowała, że wiele rzeczy na Watrze było zupełnie innych.
Nie ma co ukrywać, że pandemia SARS-CoV-2 pokrzyżowała wiele planów w tym roku. Nie inaczej stało się z Wędrowniczą Watrą. Pod koniec sierpnia w Lginiu w Wielkopolsce miało spotkać się około 40 drużyn, które wcześniej m.in. pełniły służbę w swoich lokalnych środowiskach oraz wybrały się na obóz wędrowny. Watra to projekt całoroczny, więc miało to być podsumowanie wielomiesięcznej pracy drużyn, ale stało się inaczej. Zamiast tego odbyło się Spotkanie Patrolowych w Lginiu (27 – 30 sierpnia) oraz Wędrownicza Watra Online (31 sierpnia – 2 września).
Zapytana przeze mnie o ocenę Spotkania Patrolowych phm. Agata Pruss, zastępczyni komendanta Wędrowniczej Watry 2020 ds. programu stwierdza, że bardzo się cieszy, że się ono odbyło, choć żałuje, że w tak wąskim gronie. Jego ocenę pozostawiam uczestnikom. Z dotychczas zebranych ankiet ewaluacyjnych wynika, że udało się przygotować całkiem dobre szkolenie, nie tyle ze względu na treść, ile zmotywowanie w Lginiu patrolowych do dalszego działania z drużynami.
Dzień 2 zaczynamy od porannej rozgrzewki. Joga lub crossfit do wyboru w pięknych okolicznościach przyrody ? Więcej…
Opublikowany przez Wędrownicza Watra Piątek, 28 sierpnia 2020
Watra w internecie
Watra Online od samego początku była gigantycznym wyzwaniem
Po Spotkaniu Patrolowych przyszedł czas na Wędrowniczą Watrę Online. – Od samego początku było to dla nas gigantyczne wyzwanie, więc mamy dużo wniosków dotyczących samej formuły, a także kwestii technicznych – przyznaje Agata. Mam jednak nadzieję, że nie trzeba będzie na nich bazować w przyszłym roku, tylko spotkamy się wszyscy na żywo przy ogniu Watry – dodaje.
A co działo się podczas Wędrowniczej Watry Online? To oczywiście koncert Łukasza Szepielaka oraz kilkoro zajęć. Wśród nich były takie, które dotyczyły fake newsów. W czasach pandemii koronawirusa temat niezwykle aktualny więc nawet przykład użyty przez prowadzących zajęcia dotyczył pandemii, a raczej szczepionek na koronawirusa. Słyszeliście teorię spiskową, że za pandemią stoi Bill Gates, który chce wszystkich zaszczepić, aby móc kontrolować ludzkość? Z zajęć online z prowadzącymi Crazy Nauka mogliśmy dowiedzieć się m. in. skąd w ogóle wzięła się ta teoria.
Wiecie, że już dzisiaj o 19.00 odbędzie się prelekcja Crazy nauka o faktach, nie mitach? ? Koniecznie bądźcie z nami na Wędrownicza Watra Online!
Opublikowany przez Wędrownicza Watra Poniedziałek, 31 sierpnia 2020
Na Watrze online pojawił się również temat świadomego podróżowania, który zaprezentowali autorzy bloga Podróże z pazurem. Iza i Piotr wraz z psem Snupim są od trzech lat w nieustannej podróży dookoła świata. Dzięki niej wiedzą, jak lepiej poznać zwykłych ludzi i otaczającą ich rzeczywistość, która jest zupełnie inna od tej w Polsce czy Europie.
Wszystkie trzy dni Wędrowniczej Watry Online możecie zobaczyć na Youtube
Podczas całej Wędrowniczej Watry Online odbyły się jeszcze zajęcia o ekonawykach, o odwadze w pełnieniu woli Bożej na przykładzie bohaterów biblijnych, zajęcia z jogi, o myśleniu wizualnym oraz o tym, jak to jest być pisarzem i dziennikarzem. Wszystkie trzy dni Wędrowniczej Watry Online możecie zobaczyć na Youtube, na kanale prowadzonym przez 44 Drużynę Wędrowniczą „Krzemień 66”, która to na zeszłorocznej Watrze została wyróżniona tytułem Primus Inter Pares.
Bez Primus Inter Pares
Primus Inter Pares nie ma spisanych zasad ani punktacji
Kolejna rzecz, która świadczy o tym, że tegoroczna Wędrownicza Watra była inna, niż wszystkie to nieprzyznanie tytułu Primus Inter Pares. Wyróżnienie przyznaje się patrolowi, który może być inspiracją dla innych drużyn. Nie ma wyraźnie spisanych zasad ani punktacji, bo w tym wszystkim chodzi o wędrowniczą postawę, a tej nie da się zmierzyć.
Przy przyznaniu tytułu Primus Inter Pares brane są pod uwagę nie tylko wykonane zadania przed Watrą, wysłanie dokumentacji w terminie czy przejście obozu wędrownego. Ważne jest też zachowanie, tworzenie wyjątkowej atmosfery, poczucie odpowiedzialności za Wędrowniczą Watrę, szacunek i braterstwo. To i jeszcze inne rzeczy bierze pod uwagę komenda Wędrowniczej Watry, która przyznaje to wyróżnienie.
Jak mówił, podczas zakończenia Spotkania Patrolowych, komendant Wędrowniczej Watry 2020 hm. Marcin Osuch w tym roku komenda uznała, że warunki były tak bardzo inne od tych z poprzednich lat, że tegoroczny tytuł nie oddawałby tego, czym jest to wyróżnienie.
Pandemia SARS-CoV-2 utrudniła spojrzenie na drużyny i zobaczenia w jednej z nich środowiska Primus Inter Pares. Trudno nie zrozumieć tej decyzji, skoro w tym wszystkim nie liczy się tylko to, jak ktoś wysłał raport połówkowy, końcowy i czy wyjechał na obóz.
Nadchodzące miesiące
W Lginiu, gdzie odbywało się spotkanie patrolowych, wydarzyła się dość istotna zmiana. Dotychczasowa szefowa Zespołu Wędrowniczego Wydziału Wsparcia Metodycznego Głównej Kwatery ZHP przekazała go hm. Karolinie Kornas-Bajaronus.
Służba i wędrówka w planie pracy będą miały wpływ na wyjazd na Watrę
Zapewne więcej o tej zmianie i przeczytacie za jakiś czas w Na Tropie. Nowa szefowa już zdążyła pojawić się pod koniec Wędrowniczej Watry Online. Pamiętajcie o jej słowach, że w planach pracy waszych drużyn warto uwzględnić służbę oraz wędrówkę – najlepiej w formie obozu. To właśnie te elementy w planach pracy będą miały wpływ na zakwalifikowanie się na przyszłoroczną Watrę. W redakcji mamy nadzieję, że o tym też niebawem coś napiszemy.
Przeczytaj też:
Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP oraz Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.