Na Tropie 3/2020
To miał być miesiąc jak każdy inny. Ale już w połowie marca wszyscy wiedzieliśmy, że ten czas przejdzie do historii. I to nie dlatego, że część naszych planów wydawniczych nie mogła zostać zrealizowana.
Odwołano zbiórki, biwaki i spotkania przeróżnych zespołów. W szkołach wprowadzono zdalne lekcje, a w wielu firmach zaczęto pracę zdalną, choć jeszcze miesiąc temu mało kto sobie to wyobrażał na taką skalę.
W obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wiele planów musiało zostać zmienionych. Wszyscy w Polsce musimy się też pogodzić z tym, że z domów można wychodzić do pracy, na zakupy i w celach pomocy innym, w co akurat od początku zaangażowani się pełnoletni członkowie ZHP.
Na Tropie też musiało zmienić część swoich planów. W marcu mogliście przeczytać artykuły z cyklu o Leave No trace, kwestiach duchowości w harcerstwie oraz kolejny felieton Jacka Grzebieluchy. Ale marzec upłynął nam pod znakiem koronawirusa. Stąd też nasze artykuły o 7 sposobach na harcerstwo w domu czy broni na fake newsy, których pełno jest w internecie w kontekście pandemii. Zachęcamy do przeczytania tych tekstów oraz innych jak z Zasady dobrej e-zbiórki, Kultura zdalnie czy Książki z dobrym przesłaniem. Mamy nadzieję, że w tym trudnym czasie udało się nam się pokazać wam, jak można pracować w drużynie w tym trudnym czasie. W następnym miesiącu również nas nie zabraknie – już teraz pracujemy nad następnymi artykułami.
Nie chodźmy skrótem
(Instruktorski Trop/Agata Pruss)
Gdy drużyna organizuje obóz, w sytuacji idealnej, wędrownicy dzielą się na grupy realizujące poszczególne zadania. Tylko że sytuacje idealne w przyrodzie występują rzadko, a w harcerstwie to już w ogóle. Zanim jednak wybuchną pożary, wielu z nich możemy zapobiec.
Wielka sprawa
(Felietony/Jacek Grzebielucha)
Rozpoczął się maraton przekazywania 1% podatku dochodowego, bo od 15 lutego można składać deklaracje PIT. Gra toczy się o sumę niemal 800 mln złotych, nic więc dziwnego, że tak wiele organizacji rusza po „darmowe pieniądze”. Jaki udział w tej konkurencji mają organizacje harcerskie?
7 sposobów na harcerstwo w domu
(Jestem w Związku/Maria Korcz)
Podobnie jak większość nie spodziewaliśmy się po minionej środzie niczego szczególnego. Mieliśmy iść na uczelnię, a po południu opublikować tekst o porannych rozgrzewkach na harcerskich wyjazdach. Tylko że na razie ani zajęć, ani biwaków nie będzie.
Drogowskazy
(Ważny Trop/Tomasz Detlaf)
Trudna musi być wędrówka, podczas której nie trafimy na żadne drogowskazy. Jednak, czy w wędrówce znanej życiem też ich potrzebujemy?
Broń na fake newsy
(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)
Plotki, fake newsy i dezinformacja to niestety nasza codzienność. Każdy z nas zetknął się z tym choć raz. Co robić, żeby się nie nabrać i nie dać zmanipulować? Na szczęście jest na to sposób.
Zasady dobrej e-zbiórki
(Instruktorski Trop/Jacek Grzebielucha)
Okoliczności prowadzenia działalności harcerskiej na odległość zaskoczyły nas wszystkich. Dla wielu zespołów instruktorskich to nie była jednak wielka nowość, ale co zrobić mają drużynowi? Jak przeprowadzić atrakcyjną zbiórkę na odległość?
Kultura zdalnie
(Na Tropie Kultury/Maria Korcz)
Pandemia koronawirusa zatrzymała nas na jakiś czas w domach. Nie musi ona jednak oznaczać zupełnego odcięcia od świata zewnętrznego. Od świata kultury również nie.
Książki z dobrym przesłaniem
(Na Tropie Kultury/Agnieszka Pawlik)
Czytać lekturę, czy nowy tom ukochanej serii? Coś nowego, czy powrócić do klasyki? Problemy czytelnicze się nie zmieniają. Jeśli jednak nie wiecie, co czytać w nadchodzących dniach mam dla was kilka propozycji.
Przeczytaj też: