Na Tropie 1/2022

Archiwum / 02.02.2022

Początek roku to dla wielu czas postanowień noworocznych, snucia planów i… podsumowań. Tak też było w naszych tekstach!

Jeśli szukacie inspiracji do działania to mamy dla was wywiad z 12 WDR Anaconda, która stoi za inicjatywą HarcLump. Jeśli natomiast zastanawiacie się nad otwarciem próby przewodnikowskiej i ścieżki instruktorskiej to również przychodzimy z pomocą. I tym właśnie artykułem o tytule O granatowej podkładce słów kilka rozpoczynamy nasz cykl związany ze stopniami instruktorskimi i ogólnie tym, co po drużynie wędrowniczej.

A gdy już tak planujemy przyszłość, koniecznie zajrzyjcie do felietonu Chcemy zaplanować konkrety, bo nie jest to tylko tekst o planowaniu pracy Zespołu ds. wsparcia psychologicznego w ZHP, ale generalnie o dobrym planowaniu.

Jaki był 2021 rok?

(Felietony/Radosław Rosiejka)

To był rok pełen wrażeń w ZHP. Działo się tyle, że tych wszystkich rzeczy starczyłoby spokojnie na kilka lat funkcjonowania organizacji. Widać w Na Tropie, czym żył Związek i co czytaliście. A wiemy, że jesteśmy czytani.

(czytaj więcej)

 

HarcLump. Daj mundurowi drugie życie

(Na Tropie Środowisk/Katarzyna Lesiak)

Jeśli śledzicie harcerskie media społecznościowe, to pewnie o nich słyszeliście. Drużyna ze Stargardu postanowiła zajrzeć do naszych szaf i przy okazji promować ideę zero waste.

(czytaj więcej)

 

Nie przerywaj!

(Ważny Trop/Anna Mroczek)

Ktoś przejawia lęk i bardzo się męczy – co robisz? Śmiejesz się i pokazujesz to innym, omijasz osobę, czy starasz się zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa? Odpowiedź jest chyba jasna, ale co jeśli sytuacja dotyczy osoby, która się jąka?

(czytaj więcej)

 

Czas zrobić Jamboree!

(Jestem w Związku/Olga Junkuszew)

Czasem trudno zobaczyć efekty swojej pracy – zdarza się, że są mocno odroczone, niemożliwe do namacalnego doświadczenia. Jednak te problemy nie dotyczą International Service Team w czasie Jamboree! Dlaczego?

(czytaj więcej)

 

Chcemy zaplanować konkrety

(Felietony/Katarzyna Zgódko)

Jakieś półtorej roku temu przyjaciel poprosił mnie o pomoc – chciał sprawić, aby nasza harcerska kadra i wędrownicy mogli dostawać w organizacji profesjonalne wsparcie psychologiczne. Miał już za sobą sporo rozmów na ten temat, wiele osób widziało narastający problem i zgadzało się co do tego, że coś trzeba przedsięwziąć. Pozostawały pytania: co? jak?

(czytaj więcej)

 

O granatowej podkładce słów kilka

(Instruktorski Trop/Julia Gierasimiuk)

Czy próba przewodnikowska, jak i sam stopień jest dla każdego? Na czym w sumie polega i jaka jest jego idea? Wraz z instruktorami pochyliłam się bliżej nad tym zagadnieniem.

(czytaj więcej)

 

Przeczytaj też: