Na Tropie 11/2021

Archiwum / 01.12.2021

Kryzys i działanie – tymi dwoma słowami można scharakteryzować większość naszych listopadowych tekstów. Jest różnorodnie, jak różnorodny był ten miesiąc.

Najpierw skupmy się na działaniu, bo o nim też pisaliśmy. Być może działanie nie jest tak spektakularne, jak kryzys, ale równie ważne albo nawet ważniejsze. Dlatego w tej kategorii polecamy teksty dotyczące Zwolnionych z Teorii, Harcerskie braterstwo pilnie poszukiwane i Łączy nas wiara – trzy artykuły o działaniu i każdy o trochę innych jego aspektach.

W kategorii kryzys polecamy artykuły opisujące sytuację na polsko-białoruskiej granicy, czyli Kryzys i pomoc na granicy i (ponownie) Harcerskie braterstwo pilnie poszukiwane. Mamy też ciągnący się kryzys w Związku, a w listopadzie objawiła się jego kolejna odsłona, co skomentował w felietonie redaktor naczelny.

Te i inne nasze teksty opublikowane w listopadzie znajdziecie poniżej.

Wędrownicy Zwolnieni z Teorii

(Jestem w Związku/Monika Czokajło)

Został miesiąc na zdecydowanie się, czy chcecie w swojej drużynie realizować służbę w formule projektu społecznego i uczyć się działania na dużą skalę w zgodzie z metodyką zarządzania projektami.

(czytaj więcej)

Kryzys i pomoc na granicy

(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)

Od tygodni w mediach pojawiają się doniesienia o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy. W pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na granicy zmarło już kilka osób. Co warto wiedzieć o kryzysie na granicy?

(czytaj więcej)

Przewodniczący wielu sprzeczności

(Felietony/Radosław Rosiejka)

Cena za zjazd ZHP w grudniu mogłaby być zbyt duża. Gdyby coś się stało, to nie wybaczyłbym sobie tego – tłumaczy odwołanie zjazdu przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł. Tak się składa, że przez ostatnie miesiące wiele sobie darował.

(czytaj więcej)

Kraj, którego nie było

(Ważny Trop/Marta Włodarczyk)

W 1913 roku Robert Baden–Powell zorganizował Zlot Skautów z całego świata w angielskiej miejscowości Birmingham. Co ważne, pojawiła się tam również grupa 56 osób z… terenów państw zaborczych!

(czytaj więcej)

Harcerskie braterstwo pilnie poszukiwane

(Felietony/Maria Korcz)

W najbliższy poniedziałek planujemy przekazanie śpiworów, powerbanków, kubków termicznych, odzieży zimowej i batonów energetycznych zespołowi Lasu Rąk, który dostarczy je przebywającym na polsko-białoruskim pograniczu uchodźcom.

(czytaj więcej)

(Nie)aktualna myśl skautowa?

(Instruktorski Trop/Marta Włodarczyk)

100 lat to bardzo dużo, szczególnie w naukach typowo humanistycznych. Wielkim i intensywnym zmianom w XX wieku nie pozostała obojętna również pedagogika, do której należy m.in. myśl skautowa. Czy pomysł Baden-Powella przetrwał próbę czasu? A może powinniśmy go mocno zrewolucjonizować?

(czytaj więcej)

5 najdroższych dzieł sztuki w Polsce

(Na Tropie Kultury/Patrycja Kiryluk)

Nie wszystkich interesują muzea. Jasne, trzeba wyjść z domu, zapłacić za bilet, tyle obiektów, że w sumie nie wiadomo na co patrzeć. Więcej osób interesowałby pewnie duże pieniądze, jakie wiążą się z rynkiem dzieł sztuki.

(czytaj więcej)

Łączy nas wiara

(Na Tropie Środowisk/Julia Gierasimiuk)

Jesteśmy prawdopodobnie jedynym takim szczepem w Polsce. Ponad 80 osób w wieku od zucha do wędrownika tworzy 50 Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych Nika im. św. Jerzego w Białymstoku. Ale co tak naprawdę nas spaja poza leśnymi harcami?

(czytaj więcej)

Przeczytaj też: