Na Tropie 10/2021

Archiwum / 08.11.2021

Jak dać komuś wsparcie w kryzysie psychicznym? Na to pytanie odpowiadaliśmy na początku października – miesiąca, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Artykuł – podobnie jak pozostałe – jest dłużej aktualny niż tylko tego dnia.

Polecamy też szczególnej uwadze wywiad z drużynową 44 Drużyny Wędrowniczej Ŝtuparo, wyróżnionej w tym roku tytułem Primus Inter Pares. Może akurat w przyszłym roku wasza drużyna zasłuży na to miano? Na pewno pomoże w tym dobra praca drużyny, a tę wspierają instrumenty metodyczne. Na razie mamy okres przejściowy w ich stosowaniu, ale już teraz można ich używać, a na pewno przygotowywać się do tego. W tym pomóc może nasz artykuł o szkoleniach, warsztatach i miejscach z informacjami o nowym systemie instrumentów metodycznych. To tylko trzy z naszych tekstów, które napisaliśmy w tym miesiącu, ale warto przeczytać wszystkie.

Nie jesteś Bogiem. Zrozum to

(Instruktorski Trop/Emilia Owoc)

Stawiamy sobie wyzwania, przekraczamy swoje granice, ale to nie znaczy, że ich nie mamy. Harcerstwo to gra zespołowa i tylko rozumiejąc to, możemy komuś skutecznie pomóc. A jak dać wsparcie w kryzysie psychicznym? Przede wszystkim ostrożnie.

(czytaj więcej)

#dobrewybory to nie zwycięstwo, a postęp

(Jestem w Związku/Anna Pospieszna, Agata Erhardt-Wojciechowska)

Wybory w ZHP są dobrym pretekstem, by dowiedzieć się więcej o wypracowywaniu stanowisk i argumentacji. Bo jak powiedział Joseph Joubert, celem argumentacji lub dyskusji nie powinno być zwycięstwo, ale postęp.

(czytaj więcej)

Primus Inter Pares 2021

(Na Tropie Środowiska/Radosław Rosiejka)

To była długa droga, która nadal trwa – tak o rozwoju drużyny mówi jej drużynowa phm. Lidia Magiera. W wakacje zaliczyli kolejny etap, jakim był samodzielny obóz wędrowny. A żeby tego było mało – zostali wyróżnieni tytułem Primus Inter Pares.

(czytaj więcej)

Pierwsza pomoc dla harcerskiego ratownictwa

(Felietony/Kamil Zdunek)

Według badań Instytutu Badawczego IPC, aż 67% ankietowanych boi się udzielać pierwszej pomocy. Od ponad 25 lat HSR pokazuje, że należy działać i pomagać w potrzebie. Pandemia i zarządzanie w GK ZHP wykazały, że harcerskiemu ratownictwu też potrzebny jest ratunek.

(czytaj więcej)

System Instrumentów Metodycznych ZHP. Przydatne informacje

(Instruktorski Trop/Radosław Rosiejka)

Nowy system instrumentów metodycznych od przyszłego roku harcerskiego ma być stosowany przez wszystkich w ZHP. Już teraz warto dowiedzieć się czegoś więcej o zmianach. Dlatego zebraliśmy dla was informacje o materiałach i szkoleniach na ten temat.

(czytaj więcej)

Kiedy studia dają najwięcej?

(Felietony/Katarzyna Lesiak)

Niedługo minie miesiąc od rozpoczęcia roku akademickiego. Większość z nas zdążyła się już pewnie na studiach zadomowić, przyzwyczaić do nowych zasad i trybu nauczania. Ale co zrobić, jeśli nasze refleksje dotyczące studiowania nie są specjalnie pozytywne?

(czytaj więcej)

Najwyższa władza

(Jestem w Związku/Patrycja Kiryluk)

Opadł kurz po wyborczych zbiórkach, zgłoszenia kandydatów na najważniejsze funkcje w organizacji zostały zamknięte. Czas ostatnich 6 tygodni poprzedzających zjazd jest dla jego uczestników bardzo intensywny.

(czytaj więcej)

 

Przeczytaj też: