Na Tropie 10/2023

Archiwum / 02.11.2023

Październik w „Na Tropie” to miesiąc wydarzeń. Tych mniejszych, jak i tych większych. Tych harcerskich, jak i tych, którymi żyje także nieharcerski świat.

Przeczytacie m.in o premierze „Chłopów” i szerzącym się w kulturze motywie ludowości, jak i trójmiejskim rajdzie harcerskim z wieloletnią tradycją. Dowiecie się też, dlaczego bazgroły na marginesie należy traktować jako część procesu nauki. Nie zabrakło również spraw związkowych – poruszamy szeroko komentowany temat reformy mundurowej ZHP. A poruszamy nie byle czym, bo artykułem instruktora zespołu mundurowego. W październiku się dzieje!

Myślę, więc rysuję

(Na Tropie Kultury/Marta Włodarczyk-Rybacka)

Bazgroły na marginesie w zeszycie powodują złość nauczyciela? Na twój piórnik pełen zakreślaczy i pisaków patrzą się krzywo? A co, jeśli ci powiem, że to wszystko działa, a nawet ma swoją naukową nazwę? Zapraszam Cię do magicznego świata myślenia wizualnego.

(czytaj więcej)

Nowe wyzwania i nowe mundury

(Jestem w Związku/Piotr Brzyski)

Każdy harcerz zdaje sobie sprawę z wyzwań związanych z noszeniem mundurów. Nie zawsze chronią one przed zimnem, a latem potrafią sprawić, że jest nam znacznie za gorąco. A to nie wszystko!

(czytaj więcej)

Zmiana jest kobietą

(Ważny Trop/Marta Włodarczyk-Rybacka)

Robert Baden-Powell prosił nas o to, żebyśmy zostawili ten świat lepszym, niż go zastaliśmy. Choć to duży cel, jest on wykonalny, jeśli rozbijemy go na mniejsze. Zwłaszcza jeśli pozwolimy w tych kwestiach działać kobietom.

(czytaj więcej)

Jak zostałem gdańszczaninem?

(Na Tropie Środowisk/Konrad Dębicki)

Gdańsk w ZHP kojarzony jest z ogromnymi przedsięwzięciami takimi jak zlot z okazji 100-lecia ZHP czy zbliżającego się Jamboree 2027. Warto wiedzieć, że nie trzeba czekać kolejnych 4 lat, by znaleźć okazję do wybrania się w to urokliwe miejsce.

(czytaj więcej)

Chłopki. Chłopi. Trzy polecenia na jesień

(Na Tropie Kultury/Aleksandra Tarczydło-Ostasz)

2023 przyniósł nam książkę Joanny Kuciel-Frydryszak, premierę kinową twórców „Mojego Vincenta” oraz teatralną w Teatrze Ludowym w Krakowie. Chłopki i chłopi królują w kulturze. To ich jesień.

(czytaj więcej)

Romantyzowanie podróży

(Wyjdź w Świat/Radosław Rosiejka)

Słyszeliście o romantyzowaniu? Pewnie na lekcji języka polskiego. Ale wyobrażanie sobie czegoś jako łatwiejszego, przyjemniejszego, lepszego, niż jest w rzeczywistości zdarza się każdemu. W przypadku podróży może być to częstsze, niż się nam wydaje.

(czytaj więcej)

Przeczytaj też: