Na Tropie 11/2023
Przed wami podsumowanie artykułów, które w listopadzie ukazały się w Na Tropie. Znalazło się całkiem sporo o kulturze i trochę o ważnych historycznych rocznicach. Listopadowe wieczory sprzyjały refleksjom. Te dotyczące harcerstwa i Związku przelane zostały na klawiaturę w felietonach Asi i Julii. Na koniec szczypta metodyki, czyli opowieść o tym, jak sprawdzają się tropy wędrownicze!
Pol(s)ka niepodległa
(Ważny Trop/Marta Włodarczyk-Rybacka)
Gdy myślimy o odzyskiwaniu niepodległości przez Polskę, na myśl przychodzą nam najczęściej: Piłsudski, czasem Chopin, Mickiewicz, Słowacki. Tymczasem kobiety bardzo mocno przyczyniły się do tego, aby Polska po 123 latach była wolnym krajem. Porozmawiajmy dzisiaj o żeńskim spojrzeniu na niepodległość.
Mój rok z „1989”
(Na Tropie Kultury/Aleksandra Tarczydło-Ostasz)
Listopad w kulturze to czas, odwrotnie proporcjonalnie do temperatury za oknem, gorący. Dlatego postanowiliśmy wybrać się z przyjaciółmi do teatru.
Potężne i niebezpieczne narzędzie
(Felietony/Joanna Sztanka)
Życie towarzyskie nie może się obejść bez plotek. Lubimy ich słuchać, lecz do samych plotkarzy zaufania nie posiadamy. Bajeczki wyssane z palca bywają najbardziej krzywdzące, a właśnie w harcerstwie jest ich najwięcej.
Tropy wędrownicze w praktyce
(Na Tropie Środowisk/Radosław Rosiejka)
Za nami pierwszy rok obowiązywania nowego systemu instrumentów metodycznych. Sprawdzamy, jak wygląda praca z nimi w praktyce.
Robię muzykę
(Na Tropie Kultury/Zuzanna Gaweł)
Zastanawialiście się kiedyś, co znaczą te wymowne dwa słowa? Jeśli nie, to macie niepowtarzalną szansę na poznanie muzycznej drogi Olgi Meder.
Krótko o braku konsekwencji
(Felietony/Julia Gierasimiuk)
Człowiek jest tak cudownie skonstruowany, że zawsze zrzuca winę na innych. Albo przynajmniej wynajduje sobie okoliczności łagodzące. Chociaż to słowa Erica-Emmanuela Schmitta, to mam wrażenie, jakby zbyt wygodnie zadomowiły się w harcerskim środowisku.
Przeczytaj też: