Na Tropie 11/2023

Archiwum / 03.12.2023

Przed wami podsumowanie artykułów, które w listopadzie ukazały się w Na Tropie. Znalazło się całkiem sporo o kulturze i trochę o ważnych historycznych rocznicach. Listopadowe wieczory sprzyjały refleksjom. Te dotyczące harcerstwa i Związku przelane zostały na klawiaturę w felietonach Asi i Julii. Na koniec szczypta metodyki, czyli opowieść o tym, jak sprawdzają się tropy wędrownicze!

Pol(s)ka niepodległa

(Ważny Trop/Marta Włodarczyk-Rybacka)

Gdy myślimy o odzyskiwaniu niepodległości przez Polskę, na myśl przychodzą nam najczęściej: Piłsudski, czasem Chopin, Mickiewicz, Słowacki. Tymczasem kobiety bardzo mocno przyczyniły się do tego, aby Polska po 123 latach była wolnym krajem. Porozmawiajmy dzisiaj o żeńskim spojrzeniu na niepodległość.

(czytaj więcej)

Mój rok z „1989”

(Na Tropie Kultury/Aleksandra Tarczydło-Ostasz)

Listopad w kulturze to czas, odwrotnie proporcjonalnie do temperatury za oknem, gorący. Dlatego postanowiliśmy wybrać się z przyjaciółmi do teatru.

(czytaj więcej)

Potężne i niebezpieczne narzędzie

(Felietony/Joanna Sztanka)

Życie towarzyskie nie może się obejść bez plotek. Lubimy ich słuchać, lecz do samych plotkarzy zaufania nie posiadamy. Bajeczki wyssane z palca bywają najbardziej krzywdzące, a właśnie w harcerstwie jest ich najwięcej.

(czytaj więcej)

Tropy wędrownicze w praktyce

(Na Tropie Środowisk/Radosław Rosiejka)

Za nami pierwszy rok obowiązywania nowego systemu instrumentów metodycznych. Sprawdzamy, jak wygląda praca z nimi w praktyce.

(czytaj więcej)

Robię muzykę

(Na Tropie Kultury/Zuzanna Gaweł)

Zastanawialiście się kiedyś, co znaczą te wymowne dwa słowa? Jeśli nie, to macie niepowtarzalną szansę na poznanie muzycznej drogi Olgi Meder.

(czytaj więcej)

Krótko o braku konsekwencji

(Felietony/Julia Gierasimiuk)

Człowiek jest tak cudownie skonstruowany, że zawsze zrzuca winę na innych. Albo przynajmniej wynajduje sobie okoliczności łagodzące. Chociaż to słowa Erica-Emmanuela Schmitta, to mam wrażenie, jakby zbyt wygodnie zadomowiły się w harcerskim środowisku.

(czytaj więcej)

Przeczytaj też: