Na Tropie 4/2022

Archiwum / 05.05.2022

W kwietniu zaczęliśmy przygotowywać się w redakcji do 42. Zjazdu ZHP. Na początek odpowiedzieliśmy na pytanie po co są władze naczelne, a także poruszyliśmy ważny temat dbania o higienę snu w harcerstwie. A to dopiero początek.

Zanim jednak skupimy się tylko na nadchodzącym zjeździe ZHP mamy kilka ciekawych artykułów. W kwietniu ukazał się trzeci artykuł w ramach naszego cyklu artykułów związanych z próbami na stopnie instruktorskie. Pisaliśmy też o wyznaczaniu celów, a także służbie, a właściwie o tym, że może być jej za dużo. Wszystkie nasze teksty z kwietnia znajdziecie poniżej.

Patrz (naj)szerzej

(Instruktorski Trop/Patrycja Kiryluk)

Zdobycie wyższego stopnia nie wymaga pełnienia funkcji na wyższym poziomie struktury ZHP, wymaga jednak umiejętności coraz szerszego patrzenia na działania organizacji – możemy przeczytać w uchwale w sprawie systemu stopni instruktorskich.

(czytaj więcej)

Szósta cecha metody harcerskiej

(Na Tropie Kultury/Katarzyna Lesiak)

Śmiech to zdrowie, jak głosi słynne powiedzenie. A co, jeśli powiem Ci, że harcerz, który był w twojej drużynie 18 lat temu, miał wpływ na to, co śmieszy waszą drużynę teraz? Kilka słów o tym, czym jest i jak tworzymy harcerską kulturę śmiechu.

(czytaj więcej)

Czy może być „za dużo”?

(Felietony/Kamila Smyczek)

Służba to przecież nieodłączny element naszej harcerskiej tożsamości. Od zawsze uczymy (bo i nas tak uczono), że trzeba działać tam, gdzie widzimy potrzebę, a obecnie potrzeby są ogromne! To bardzo dużo. Może nawet dla kogoś za dużo.

(czytaj więcej)

Dlaczego wierzyć w innych?

(Instruktorski Trop/Katarzyna Lesiak)

Jak bardzo harcerstwo łączy się z wiarą w drugiego człowieka i jego możliwości? Odpowiedź podsuwa pewien austriacki psychoterapeuta.

(czytaj więcej)

Po co są władze naczelne?

(Jestem w Związku/Radosław Rosiejka)

Rada Naczelna i Główna Kwatera nie są po to, żeby zajmować się sobą nawzajem, tylko są od wyznaczania kierunków i ram funkcjonowania ZHP, w tym wszystkich drużyn. Od tego, jakie będą władze naczelne, zależy to, jak będzie prowadziło ci się drużynę.

(czytaj więcej)

Jak sobie pościelisz…

(Felietony/Marta Włodarczyk)

Cisza nocna – jako instruktor wiesz, że komunikat nie dotyczy ciebie. Trzeba wypełnić dzienniczek zajęć, zaliczyć odprawę, iść na zobowiązanie. Idziesz spać i zauważasz, że do świtu pozostała niecała godzina. Dlaczego zapominamy o higienie snu, która jest tak ważna dla zdrowia?

(czytaj więcej)

Szansa na przygodę życia?

(Wyjdź w Świat/Wiktor Leśkiewicz)

Jadąc na Erasmusa, wybrałem Rumunię. Postanowiłem sprawdzić, jak wygląda Bukareszt, który nazywany jest Małym Paryżem. Jak wygląda stolica Rumunii i co trzeba wiedzieć o programie Erasmus+?

(czytaj więcej)

Przeczytaj też: