Na Tropie 2/2022

Archiwum / 07.03.2022

Inwazja jednego państwa na drugie w Europie XXI wieku jeszcze kilkanaście tygodni temu była czymś, co nie mieściło się w głowie. 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w rzeczywistości, w której Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. W miesiącu Dnia Myśli Braterskiej właśnie braterstwo jest bardzo potrzebne.

W związku wojną szybko zmieniliśmy zaplanowane teksty. Dzięki temu dość szybko mogliście przeczytać, co robić w obliczu wojny oraz jak to robić. Warto też poświęcić czas na przeczytanie artykułu instruktorski Strefy Pomocy o tytule Jak przetrwać (i nie zwariować), który został napisany przed inwazją Rosji na Ukrainę, ale też można go odczytać w tym kontekście.

A jeśli zastanawiacie się, jak jest postrzegane harcerstwo przez innych (dokładniej to rodziców), koniecznie zajrzycie do naszego artykuły na temat badania zleconego przez ZHP profesjonalnej agencji badawczej.

 

Czarna jedynka – drużyna z tradycjami

(Na Tropie Środowisk/Marta Włodarczyk)

Mają 110 lat, członków drużyny rozproszonych po kilku miastach i olbrzymi bagaż doświadczeń. Nie zabiła ich pandemia, a niedawno obchodzili swój wielki jubileusz. Jaka jest I Nowosądecka Drużyna Wędrownicza i jaki jest jej sukces?

(czytaj więcej)

DMB na ostatnią chwilę

(Jestem w Związku/Julia Gierasimiuk)

Dzień Myśli Braterskiej to zdecydowanie najważniejszy dzień w harcerskim kalendarzu. Co jeśli nie mogliśmy samodzielnie zaplanować wydarzenia, a chcemy razem świętować?

(czytaj więcej)

Jak przetrwać (i nie zwariować)?

(Instruktorski Trop/Emilia Owoc)

Od dwóch lat sytuacja na świecie zmienia się, jak w kalejdoskopie. Pandemia i szereg innych procesów społecznych wywróciły wiele rzeczy. Kiedy z jednymi już się oswajamy, pojawiają się kolejne. Nie można udawać, że to nie ma wpływu na nasze funkcjonowanie.

(czytaj więcej)

Dlaczego niepełnosprawność nie inspiruje

(Ważny Trop/Julia Gierasimiuk)

Czy inspirowanie się osobami z niepełnosprawnością może być dla nich krzywdzące? Czy większość wzruszających historii byłaby równie wzruszająca, gdyby główną rolę grałaby osoba pełnosprawna?

(czytaj więcej)

Wiemy, jak rodzice widzą harcerstwo

(Jestem w Związku/Radosław Rosiejka, Olga Junkuszew)

W ZHP mamy różne wyobrażenia o nas samych. Często są to niesprawdzone tezy opierające się na argumentach anegdotycznych. Nawet są instruktorzy twierdzący, że nie wychowujemy, nie uczymy i w ogóle to tylko ich własne środowisko ma jakiś poziom.

(czytaj więcej)

 

Wojna w Ukrainie. Co robić?

(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)

24 lutego świat zaskoczyła rosyjska inwazja na Ukrainę. Mimo wcześniejszych sygnałów wydawało się to nieprawdopodobne w Europie w 2022 roku. Jak w tej sytuacji mogą zachować się wędrownicy i instruktorzy?

(czytaj więcej)

 

Jak pomagać z sensem?

(Felietony/Anna Mroczek)

W ciągu ostatnich dni byliśmy świadkami bezinteresownej pomocy na szeroką skalę, której podjęli się mieszkańcy Polski. Minęło już kilka dób, dlatego czas wyciągnąć wnioski i podjąć temat tego, jak pomagać z sensem.

(czytaj więcej)

 

Przeczytaj też: