Na Tropie 9/2020
Wrzesień w naszej redakcji nigdy nie należy do łatwych. Dopiero co wróciliśmy z różnych wyjazdów, żeby o nich od razu napisać, a już trzeba myśleć o nowym roku harcerskim i oswajać się z jesienią. W naszych artykułach jest trochę jednego i drugiego.
Do podsumowań należą teksty zastępczyni redaktora naczelnego o planach zrealizowanych i tych pokrzyżowanych, a także Opowieść patrolowego, czyli rozmowa o tegorocznym spotkaniu patrolowych i Wędrowniczej Watrze. Również sam naczelny postanowił co nieco napisać o Watrze, więc jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego w tym roku nie ogłoszono drużyny Primus Inter Pares, to u nas znajdziecie odpowiedź.
W ramach myślenia o nowym roku harcerskim warto przeczytać felieton Drenaż mózgów zatrzymany? oraz artykuł o proponowanych zmianach w zdobywaniu stopni wędrowniczych. Znajdziecie w nim sporo faktów, bo napisała go instruktora zajmująca się zmianami w instrumentach metodycznych.
Dla osób muszących oswajać się z jesienią też coś mamy. Polecamy kubek herbaty, koc i dwa artykuły – o poezji oraz książce 27 śmierci Toby’ego Obeda, która była w wąskim gronie nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.
Plany zrealizowane i plany pokrzyżowane
(Na Tropie Środowisk/Maria Korcz)
Od jakiegoś czasu mówię w harcerstwie bardziej otwarcie o nieudanych planach i nieosiągniętych celach. Wydaje mi się, że potrzebujemy w naszej organizacji odejścia od etosu superbohaterów. Czasem rzeczy się udają, a czasem nie.
Watra inna niż wszystkie
(Jestem w Związku/Radosław Rosiejka)
W czasie tegorocznej Wędrowniczej Watry nie zmieniono jej założeń, a jedynie dostosowano formę do sytuacji. A ta, z powodu pandemii SARS-CoV-2, spowodowała, że wiele rzeczy na Watrze było zupełnie innych.
Stopnie wędrownicze po nowemu
(Instruktorski Trop/Monika Czokajło)
Proponowane zmiany w Systemie Instrumentów Metodycznych obejmą HO i HR. Dotyczą one nie tylko konstrukcji próby, ale też warunków jej otwarcia. I właśnie to wydawać się może najbardziej rewolucyjne – pisze instruktorka ZIM.
Każdy ma coś z poety
(Na Tropie Kultury/Katarzyna Lesiak)
Poezja kojarzona jest raczej z przykrym, szkolnym obowiązkiem i oderwanymi od rzeczywistości sentencjami. Jest dla niej miejsce w harcerstwie? Bliżej niż myślisz!
Drenaż mózgów zatrzymany?
(Felietony/Jacek Grzebielucha)
Zbliża się nowy rok akademicki, co absolwentom szkół średnich kojarzy się z wyjazdami na studia, szukaniem stancji, nawiązywaniem nowych znajomości, ale również opuszczeniem dotychczasowego środowiska harcerskiego. W tym roku może być inaczej.
Kto zostanie komendantem Watry?
(Jestem w Związku/Radosław Rosiejka)
Trwa konkurs na komendanta bądź komendantkę Wędrowniczej Watry 2021! Jakie wymagania stawiane są przed kandydatami? Co to oznacza dla samych wędrowników?
Opowieść patrolowego [rozmowa]
(Na Tropie Środowisk/Maria Korcz)
Nie miałam w tym roku okazji być na Wędrowniczej Watrze. Z różnych źródeł słyszałam różne opinie na jej temat. Postanowiłam więc w końcu je zweryfikować.
Mechanizm krzywdy
(Na Tropie Kultury/Anna Mroczek)
Mam 47 lat. Tęsknię za mamą odkąd miałem 4 – mówi Toby Obed, ocaleniec. Kim są ocaleńcy? Co to znaczy umrzeć 27 razy? I wreszcie – co działo się za murami szkół dla rdzennych dzieci w Kanadzie?
Przeczytaj też: