Na Tropie 2/2021

Archiwum / 02.03.2021

Luty to takie miesiąc w naszej redakcji, w którym wiadomo co robić. A mianowicie napisać artykuł na Dzień Myśli Braterskiej. Ale w tym roku poza planowanymi tekstami były też i te nieplanowane, które wynikają z sytuacji w Związku.

I tak polecamy tekst ZHP na zakręcie 3 w Ważnym Tropie i Harcerz jest zawsze transparentny w Felietonach, czyli zestawienie wydarzeń, które doprowadziły do tego, gdzie znalazł się Związek oraz opinię na ten temat.

Z artykułów planowanych od dłuższego czasu warto przeczytać tekst Przyczyny podziałów, czyli artykuł o tym, jak to się stało, że mamy w Polsce ZHP, ZHR i Skautów Europy. Koniecznie zajrzyjcie też do felietonu Nie potrzebuję wsparcia o telefonie zaufania w ZHP i Strefie Pomocy.

W tym całym zamieszaniu w Związku mógł umknąć coś, co zapowiedzieliśmy jeszcze we wrześniu 2020 roku, czyli wywiad z szefową Zespołu Wędrowniczego hm. Karoliną Kornas-Bojaronus o ludziach, misji i przyszłości wędrownictwa.

Porozmawiajmy! Karolina Kornas-Bojaronus

(Jestem w Związku/Radosław Rosiejka)

Karolina, jak sama mówi, szefową Zespołu Wędrowniczego została z dwóch powodów – z poczucia misji i dla ludzi, czyli tego, co trzyma ją w harcerstwie. I trochę o misji, ludziach i harcerstwie będzie ta rozmowa.

(czytaj więcej)

ZHP na zakręcie 3

(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)

Rada Naczelna wygasiła mandat naczelniczce ZHP hm. Annie Nowosad. Zgodnie z dżentelmeńską umową, kadencja naczelniczki miała zostać skrócona, ale nie przez Radę Naczelną tylko zjazd ZHP.

(czytaj więcej)

Odznaka Dnia Myśli Braterskiej

(Jestem w Związku/Martyna Kowacka)

Dzień Myśli Braterskiej to święto wszystkich harcerek, harcerzy, skautek i skautów na całym świecie. Jest to dzień, w którym jeszcze bardziej czujemy, że jesteśmy częścią tej ponad 60-milionowej wspólnoty.

(czytaj więcej)

Przez żołądek do serca

(Felietony/Jacek Grzebielucha)

Dobrze byłoby, gdyby ukoronowaniem dzisiejszego dnia, najlepiej spędzonego z bliską osobą, był wspólny posiłek. Najlepiej pyszny i pożywny. Ale czy to musi być jedyny dzień, kiedy dobrze ugotujemy?

(czytaj więcej)

Harcerz jest zawsze transparentny

(Felietony/Paweł Kamiński)

Władze naczelne zorganizowały spotkanie i wyjaśniły wszystkie swoje wątpliwości. Wypracowały rozwiązania, które wspólnie wdrożą do grudniowego Zjazdu Zwykłego ZHP. Następnie… obudziłem się i wróciłem do problemu naszej harcerskiej transparentności.

(czytaj więcej)

To źle wygląda

(Na Tropie Środowisk/Katarzyna Lesiak, Wiktor Leśkiewicz, Radosław Rosiejka, Małgorzata Rosińska)

Przybywa coraz więcej miejsc w Internecie, w których trwa wymiana komentarzy na temat sytuacji w Związku. Ale co o tym wszystkim myślą osoby, które nie są tak aktywne w internetowych instruktorskich dyskusjach? Zapytaliśmy o to tzw. teren.

(czytaj więcej)

Przyczyny podziałów

(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)

Szukam kogoś z innej organizacji harcerskiej? Takie i inne pytanie pojawiają się wśród wędrowników już na kilka tygodni przed Dniem Myśli Braterskiej. Jak to się stało, że w Polsce mamy tyle organizacji harcerskich?

(czytaj więcej)

Nie potrzebuję wsparcia

(Felietony/Katarzyna Zgódko)

Harcerz i harcerka są silni, dzielni i odważni. A instruktorzy to dopiero! Nie potrzebują wsparcia, to oni dają je innym! Ale czy na pewno go nie potrzebują? I jaki to ma związek ze Strefą Pomocy, telefonem wsparcia?

(czytaj więcej)

Przeczytaj też: