Na Tropie 1/2021

Archiwum / 02.02.2021

Początek roku to czas podsumowań oraz rozpoczynania nowych rzeczy – nie inaczej było w naszym przypadku. Pisaliśmy o pilotażu Systemu Instrumentów Metodycznych, składkach ZHP i wielu innych sprawach.

Coś, co szczególnie nas cieszy to fakt, że nasze teksty skłaniają do dyskusji. Jeszcze w grudniu 2020 roku opublikowaliśmy felieton O autorytetach, a miesiąc później inne spojrzenie na ten temat, w tekście O autorytetach inaczej. Warto przeczytać oba felietony i wyrobić własne zdanie.

Szczególnie polecamy również artykuł podsumowujący pilotaż Systemu Instrumentów Metodycznych, bo proponowane zmiany mogą dotyczyć każdego wędrownika i osoby związane z tą metodyką. A jak już jesteśmy przy sprawach ZHP, zachęcamy do lektury tekstów o nowym sposobie naliczania i płatności składek członkowskich oraz o sytuacji związanej ze zjazdami ZHP. Te i inne nasze artykuły opublikowane w styczniu znajdziecie wszystkie na poniższej liście.

2020 nie był złym rokiem

(Ważny Trop/Maria Korcz)

Skończył się 2020 rok, więc internet zalewają memy z nim w roli głównej. O tym, że ma już iść, bo nie ma litości i źle nas traktuje. Choć w minionym roku przeżyliśmy wiele trudnych momentów, do 2020 roku nie powinniśmy mieć żadnych pretensji.

(czytaj więcej)

ZHP na zakręcie 2

(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)

Nie będzie ani zjazdu nadzwyczajnego w celu odwołania władz naczelnych, który miał się odbyć 23-24 stycznia, ani zjazdu zwykłego do 16 maja. Będzie za to zjazd nadzwyczajny w marcu! O co chodzi? Już wyjaśniamy.

(czytaj więcej)

O autorytetach inaczej

(Felietony/Maciej Bryja)

Carl Sagan – znany astronom i wybitny popularyzator nauki – powiedział kiedyś, że w nauce nie ma autorytetów, a co najwyżej eksperci. Myślę, że to zdanie można odnieść nie tylko do świata nauki, ale ogólnie do wszystkich autorytetów.

(czytaj więcej)

Wędrownicy w kulturze

(Na Tropie Kultury/Marta Jeżak)

O zaletach aktywnego udziału w życiu kulturalnym pisałam już niejednokrotnie. Tym razem chciałabym skupić się konkretnych pomysłach dotyczących pracy z kulturą wśród wędrowników. Wiek licealny to idealny czas na rozwijanie swoich kulturalnych horyzontów.

(czytaj więcej)

Składkowa odnowa

(Jestem w Związku/Paweł Kamiński)

Wiele osób wciąż nie wierzy w to, co się właśnie stało. W maju 2020 r. składki członkowskie ZHP otrzymały wyczekiwany przez wielu lifting, który wszedł w życie 1 stycznia 2021 r. Czy składki stały się bardziej przyjazne, czy wręcz przeciwnie?

(czytaj więcej)

Największa nadzieja Demokratów

(Ważny Trop/Aleksandra Brzezińska)

Joe Biden oficjalnie został wybrany na 46. prezydenta USA. Kim jest osoba, która będzie musiała zmierzyć się ze skutkami pandemii? Przyjrzyjmy się filarom jego polityki i doświadczeniu zawodowemu.

(czytaj więcej)

Maturalna lista przebojów

(Na Tropie Kultury/Jacek Karolczak)

Wraz z początkiem roku wielu maturzystów zaczyna intensywniejsze przygotowania do egzaminu dojrzałości, co kojarzy się z nauką mało interesujących rzeczy oraz stresem. Odpowiednie podejście może zmienić to wyobrażenie i dostarczyć przyjemności.

(czytaj więcej)

Wędrownicze wnioski z pilotażu

(Instruktorski Trop/Lucyna Czechowska, Monika Czokajło)

Wraz z ostatnimi dniami grudnia zakończył się roczny pilotaż SIM prowadzony przez Zespół projektowy ds. reformy instrumentów metodycznych (ZIM). W testowaniu nowych rozwiązań wzięło udział ponad 100 jednostek ze wszystkich 17 chorągwi.

(czytaj więcej)

 

Przeczytaj też: