Na Tropie 4/2020
Kwiecień stał się kolejnym miesiącem w czasie epidemii SARS-CoV-2, ale tym razem nie musieliśmy zmieniać aż tylu naszych planów, jak w marcu. Nasza redakcja normalnie też pracuje zdalnie, więc w pewien sposób jesteśmy uodpornieni na tę sytuację.
Dlatego w kwietniu każdy mógł przeczytać kontynuację naszych cyklów artykułów o Leave No Trace oraz kwestii związanych z duchowością w ZHP. Nie zabrakło również felietonów – szczególnie polecamy tekst Na ile pozarządowi, który porusza sprawę zdobywania funduszy na działalność harcerską.
Niezwykle ważnym artykułem, który jest początkiem dłuższego cyklu, stał się tekst Naramiennika nie oddamy. Znajdziecie w nim informacje na temat naramiennika wędrowniczego po możliwym wprowadzeniu zmian w systemie instrumentów metodycznych. Co ważne, powstał on we współpracy z zespołem ds. reformy instrumentów metodycznych, ponieważ cenimy sobie rzetelne informacje, które chcemy przekazywać, publikując artykuły dotyczące proponowanych zmian.
Nie odpadaj
(Instruktorski Trop/Agata Pruss)
Lubię studiować. Zwłaszcza, gdy uczę się praktycznych rzeczy, a zdobywana wiedza pozwala na lepsze rozumienie rzeczywistości i w przyszłości ma umożliwić jej kreowanie. Nic więc dziwnego, że wyjątkowo przypadł mi do gustu jeden z moich tegorocznych przedmiotów.
Więcej książek z dobrym przesłaniem
(Na Tropie Kultury/Agnieszka Pawlik)
Szukacie ciekawych książek, dzięki którym choć na chwilę zapomnicie o tym, że na razie nie za bardzo możemy się ruszyć z domu? Jeśli chcecie poczytać coś, dzięki czemu odbędziecie podróż nie tylko w czasie i przestrzeni, pozwólcie, że polecę wam kilka pozycji.
Sprawdzian dla nas wszystkich
(Felietony/Martyna Kowacka)
Czy potrafimy sobie bezinteresownie pomagać? Czy potrafimy robić to bezpiecznie i odpowiedzialnie? Dla harcerek i harcerzy służba jest czymś naturalnym – również w tym trudnym czasie.
Na ile pozarządowi?
(Felietony/Jacek Grzebielucha)
11 marca otrzymaliśmy informację o przyznaniu kolejnych środków z programu ROHIS. Niemal 21 mln zł w 2020 roku to prawie 200 zł na każdego członka ZHP. Z czym jednak wiąże się pozyskanie środków ze sfery publicznej?
Świat niejednoznaczności
(Ważny Trop/Tomasz Detlaf)
Kodeksy etyczne urzekają nas swoją trafnością i prostotą. Ta prostota sprawia jednak, że mogą nam oferować zbyt uproszczoną wizję świata. Sztuka stanowi dla nich przeciwwagę, pokazując skomplikowanie rzeczywistości.
Sarkazm a mowa nienawiści
(Ważny Trop/Jakub Lasek)
W rozmowach czy w internecie spotykam wiele sarkastycznych wypowiedzi. Jest tam też coraz więcej ironicznie prowadzonych profili. Zaczęło mnie zastanawiać, czy takie formy komunikacji mogą mieć coś wspólnego z mową nienawiści. Sprawdziłem u źródła…
Naramiennika nie oddamy!
(Instruktorski Trop/Karolina Kornas)
Jeszcze w zeszłym roku przez wędrownicze środowisko przetoczyły się głośne okrzyki zdumienia, niedowierzania i nierzadko gniewu na wieść, że reforma instrumentów metodycznych zlikwiduje naramienniki wędrownicze. Czy faktycznie tak będzie?
Co dalej z kulturą?
(Na Tropie Kultury/Marta Jeżak)
Od ponad miesiąca teatry, kina, filharmonie, czy opery są zamknięte, a imprezy masowe nie odbywają się aż do odwołania. Co zatem dzieje się z instytucjami i jakie są skutki epidemii dla sektora kultury?
Przeczytaj też: