Na Tropie 3/2022
W marcu minął pierwszy miesiąc wojny w Ukrainie, a spontaniczna pomoc staje się coraz bardziej zaplanowana i odpowiada na realne potrzeby. Dlatego u nas były teksty związane z wojną i pomaganiem, ale też kontynuowaliśmy zaplanowany cykl artykułów o próbach na stopnie instruktorskie.
W kontekście pomagania polecamy felieton Z wyczuciem i empatią o tym, jak tę naszą harcerską służbę pokazywać innym. To szczególnie ważne w zalewie doniesień z pierwszej linii pomocy. Prawdopodobnie mało komu z wojną kojarzą się Muminki, ale po przeczytaniu artykułu Komety dowiecie się, że mają one z nią wiele wspólnego.
Podharcmistrz – kolejny etap samorozwoju?
(Instruktorski Trop/Marta Włodarczyk)
Kilka lat temu złożyłeś Zobowiązanie Instruktorskie. Pełniłeś służbę, aż przyszedł taki moment, gdy zastanawiasz się – co dalej? Na horyzoncie pojawia się stopień podharcmistrza. Decydujesz się na to. A zastanowiłeś się w sumie, dlaczego i po co?
Z wyczuciem i empatią
(Felietony/Martyna Kowacka)
W ostatnich dniach harcerskie profile na Facebooku zalewa fala relacji pomocy Ukrainkom i Ukraińcom. Kilka dni temu na grupie Promocja ZHP ukazał się wpis, który zainspirował mnie do napisania tego artykułu, choć takie przemyślenia miałam już od kilku dni. Jak powinniśmy pokazywać naszą służbę? Przede wszystkim z wyczuciem i empatią.
Harcerstwo żeńskie. Czym było kiedyś?
(Ważny Trop/Marta Włodarczyk)
Zwyczaj obchodzenia Dnia Kobiet nie jest wbrew pozorom świętem PRL-u, a rola społeczna kobiet jest sprawą powszechnie dyskutowaną. Jaka była ona w początkach istnienia harcerstwa, a jaka jest teraz?
Poszukiwany, poszukiwana, poszukuję…
(Jestem w Związku/Marta Włodarczyk)
Grupa ZHP na Facebooku: poszukuję kursu takiego i takiego, pojadę wszędzie. Brzmi znajomo? Być może wielu z was było w takiej sytuacji. Gdzie są kursy instruktorskie, dlaczego ich tak mało i dlaczego jest na nie aż tak duże zapotrzebowanie?
Komety
(Na Tropie Kultury/Anna Mroczek)
Wszystko uciekało z Doliny Muminków. Większość szła, niektórzy bardziej zdenerwowani biegli (…). Wszyscy rzucali przerażone spojrzenia w kierunku nieba i prawie nikt nie miał czasu na powiedzenie czegoś więcej (…) – dlaczego Muminki, to książka nie tylko dla dzieci?
Język, który miał łączyć
(Wyjdź w Świat/Julia Gierasimiuk)
Obecnie językiem, w którym można dogadać się niemal na całym świecie, jest zdecydowanie język angielski. A co, jeśli napiszę wam, że ponad 130 lat temu podjęto próbę utworzenia międzynarodowego języka? I jaki związek ma z tym doktor mający nadzieję, nagroda Nobla i Podlasie?
Czym żyje świat filmu?
(Na Tropie Kultury/Radosław Rosiejka)
Za nami kolejna oscarowa gala – jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie filmu, przyciągające rzesze kinomanów przed telewizory i budzące wiele emocji i komentarzy. Oscary pokazują czym żyje świat kina i w jakiej jest kondycji.
Przeczytaj też: