Na Tropie 5/2022

Archiwum / 08.06.2022

Majowe artykuły w Na Tropie kręcą się wokół 42. Zjazdu ZHP. Najpierw przeprowadziliśmy wywiady z kandydatami na przewodniczącego i naczelniczkę ZHP. Później podsumowaliśmy zjazd w felietonie. Ale nie wędrownik lub instruktor nie powinien tylko tym żyć.

Zjazd ZHP to najważniejsza władza w ZHP, która podejmuje kluczowe decyzje, jak ta o dodaniu drugiej wersji roty Przyrzeczenia Harcerskiego. Dlatego taką uwagę przykładaliśmy do niego, a zwłaszcza redaktor naczelny. I już teraz wiemy, że w niedalekiej przyszłości pojawi się artykuł związany z decyzją jaka wtedy zapadła. W maju pisaliśmy nie tylko o zjeździe. Szczególnie teraz polecamy teksty o pomocy uchodźcom, znanej nam z harcerstwa grywalizacji oraz o tym, jak się uczy mózg. Ten ostatni artykuł przyda się w czasie sesji, która czeka większość naszej redakcji.

Chodźmy!

(Na Tropie Środowisk/Anna Mroczek)

Może sygnalizować kontynuację dalszej drogi, zachęcać do podjęcia działania, jest wypowiadane w zbiorowości, w grupie… Chodźmy! To tegoroczne hasło Zlotu Drużyn Wędrowniczych Chorągwi Krakowskiej, który odbędzie się w przyszłym miesiącu!

(czytaj więcej)

Skończona robota czy maraton?

(Instruktorski Trop/Karolina Kornas-Bojaronus)

W twoim mieście zryw pomocowy dla uchodźców z Ukrainy się skończył, a ty powoli wracasz do normalności. Jednak wciąż czujesz, że można więcej, lepiej, że ta robota wcale się nie skończyła? Przeczytaj, jak możesz wykorzystać swoją energię!

(czytaj więcej)

Czas na drużyny!

(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)

Hm. Bronisław Kwiatoń kandyduje na funkcję Przewodniczącego ZHP. O tym, czy zostanie na nią wybrany, dowiemy się za niecały tydzień podczas 42. Zjazdu ZHP. Zapytaliśmy m.in. o wyzwania na najbliższe cztery lata i jedność Związku.

(czytaj więcej)

Po prostu razem!

(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)

Za tydzień dowiemy się, kto został nowym Przewodniczącym ZHP. Na tę funkcję kandyduje hm. Krzysztof Pater, któremu zadaliśmy kilka pytań, w tym o jedność Związku i to jak powinny wyglądać relacje pomiędzy władzami naczelnymi.

(czytaj więcej)

Czy pójdziemy wspólnym szlakiem?

(Ważny Trop/Radosław Rosiejka)

Za kilka dni dowiemy się czy hm. Martyna Kowacka i jej zespół będą tworzyć nową Główną Kwaterę. Zadaliśmy jej kilka pytań, m.in. o nowy System Instrumentów Metodycznych, wsparcie drużynowych. Przed zjazdem dobrze wiedzieć, kto może być nową naczelniczką.

(czytaj więcej)

Przepis na udany zjazd

(Felietony/Radosław Rosiejka)

Spodziewałem się, że to będzie jeden z najgorszych zjazdów ZHP, a było wręcz przeciwnie. Tak dobrego zjazdu nie było od lat. I wcale nie chodzi o wyniki wyborów ani o przyjęcie drugiej wersji roty Przyrzeczenia Harcerskiego.

(czytaj więcej)

Skauting – to wielka gra

(Na Tropie Kultury/Julia Gierasimiuk)

Tytuł artykułu nie jest przypadkowy. Są to słowa samego Baden-Powella. Kojarzymy gry z rozrusznikiem między zajęciami, czy elementami zbiórek. A co jeśli mechaniki z gier możemy przenieść na dowolny obszar życia, jednocześnie potęgując chęć do rozwoju?

(czytaj więcej)

Jak uczy się mózg?

(Ważny Trop/Anna Mroczek)

Czy proces uczenia musi kojarzyć się negatywnie? Może gdybyśmy wiedzieli więcej o tym, jak działa mózg oraz pamięć, to ten proces miałby szansę stać się przyjemniejszy?

(czytaj więcej)

 

Przeczytaj też: