Na Tropie 1/2023
Nowy rok to czas na nowe otwarcie. A tym w styczniu mogło być zgłoszenie na Intercamp lub do Rady Młodych. Zaczynamy też cykl felietonów dotykających harcerskiej codzienności. Rozpoczęliśmy od zastanowienia się, czy działania do wewnątrz organizacji są pożyteczne, niczym służba na zewnątrz ZHP?
O tym i nie tylko, przeczytacie w styczniowych tekstach Na Tropie.
Manager czy przywódca?
(Instruktorski Trop/Katarzyna Bobak)
Kim jest drużynowy? Liderem? Mentorem? Managerem? Jakie zadania ma do wykonania? W tekście przeczytasz między innymi o zarządzaniu i przywództwie w drużynie oraz tym, co różni te dwie role. A Ty, lepiej czujesz się jako manager czy przywódca?
Intercamp. Ostatnie chwile na zgłoszenie
(Jestem w Związku/Julia Wolska)
Tylko do 15 stycznia możesz zgłosić się na tegoroczny zlot Intercamp. To jedna z najłatwiejszych i najtańszych dróg do przeżycia skautowej przygody. Sam zdecyduj i pojedź z nami jako kadra zlotu bądź patrolowy.
Erasmus + Suomi
(Wyjdź w Świat/Marek Matoła)
Istnieje wiele różnych sposobów na poszerzenie wiedzy, ale mówi się, że nic tak nie rozwija, jak podróże. Dlatego udaliśmy się do Finlandii, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym kraju i różnicach między fińskim skautingiem a polskim harcerstwem.
Będzie zabawa! (Albo i nie)
(Felietony/Marta Włodarczyk)
Kółka dwa, studnia, marynarz – to tylko niektóre z zabaw i pląsów harcerskich, w których dochodzi do kontaktu cielesnego w postaci całusa, czy przytulenia. Czy to jest okej? Dlaczego na szkoleniach przedobozowych szkolimy się z zakresu sytuacji intymnych w ZHP?
Czy w ZHP słychać głos młodych?
(Jestem w Związku/Olga Junkuszew)
Dyskusje na ten temat toczą się od lat! Czy ZHP jest organizacją młodych, czy „jedynie” dla młodych? Czy w GK słychać głos harcerzy? Na pewno będzie go słychać po 28 lutego, gdy zostanie powołana Rada Młodych, do której możesz zgłosić się już dziś!
Szybciej siedzę, niż Ty biegniesz
(Ważny Trop/Julia Gierasimiuk)
Machanie nogą, kręcenie długopisem, miliony galopujących myśli. Trzecia kawa nie działa, karuzela emocji, ciągłe roztargnienie, wpadanie na meble, które przecież od dawna stoją w tym samym miejscu. Gdzie zostały klucze i telefon?
Służba, która przełamuje tabu
(Na Tropie Środowisk/Katarzyna Lesiak)
Walczą z tabu, a przy okazji poruszają ważny problem, z którego istnienia mogliście sobie nie zdawać sprawy. Przeczytajcie o tym, jak Konstelacja z Suchej Beskidzkiej wspiera „Akcję Menstruacja”.
Działanie bez sensu
(Felietony/Radosław Rosiejka)
Każdy wędrownik powinien wiedzieć, że służba powinna odpowiadać na potrzeby lokalnego środowiska. Innymi słowy – być pożyteczna. A co z naszymi wewnętrznymi działaniami w organizacji?
Przeczytaj też: