Na Tropie 8/2021

Archiwum / 02.09.2021

Młodość idzie – tym hasłem możemy określić większość sierpniowych tekstów w Na Tropie. Pisaliśmy dla was przed i w czasie zlotu Wędrowniczej Watry. Jest co czytać, bo aż 12 artykułów!

Jeśli jeszcze nie zaczęliście tworzyć planu pracy drużyny, koniecznie przeczytajcie artykuł Anny Mroczek, bo powinien wam pomóc. Dostarczamy też garść inspiracji, gdzie wyjechać na obóz czy biwak, a także piszemy o bardzo ważnych sprawach – jedzeniu i naszym zdrowiu psychicznym. Warto przeczytać te teksty, nie tylko w czasie Wędrowniczej Watry.

Poza artykułami na naszej stronie, jeśli ktoś z was nie załapał się na polowe wydanie na Watrze, udostępniamy wszystkie watrowe numery w PDF na samym końcu podsumowania sierpnia.

Kiedyś to było

(Felietony/Jacek Grzebielucha)

Obozy za naszej młodości, to były czasy! I te zapachy, smaki, kolory, a nie to, co teraz… Brzmi znajomo? No to świetnie! Poznaliście kogoś doświadczonego kiedysizmem. A może sami go doświadczacie?

(czytaj więcej)

Jaki macie plan działania?

(Jestem w Związku/Ania Mroczek)

Nudny obowiązek, czy drużynowa rozrywka? Szansa na realizację marzeń i celów, czy działanie według schematu? Jak Wy podejdziecie w tym roku do napisania planu pracy drużyny?

(czytaj więcej)

Wpadłem w ekologiczną pułapkę

(Ważny Trop/Artur Lamali)

Wyrzucamy w Polsce 4,8 miliona ton żywności rocznie. Jednym ze sposobów na walkę z tym zjawiskiem są aplikacje do ratowania jedzenia z krótką datą przydatności. Ale czy na pewno w ten sposób możemy pomóc planecie?

(czytaj więcej)

Ruch ludzi młodych

(Jestem w Związku/Mikołaj Matynia)

Scouting is a Movement of young people, supported by adults; it is not a Movement for young people managed by adults only. Ten cytat to tzw. Basic Principle zawarte w World Scout Youth Involvement Policy. Tak właśnie powinien wyglądać według WOSM skauting. Powinien być to ruch ludzi młodych, nie kierowany, a wspierany przez dorosłych.

(czytaj więcej)

WW21: Każdy znajdzie coś dla siebie

(Jestem w Związku/Katarzyna Lesiak)

Rozmawialiśmy z członkinią komendy WW21 ds. programowych phm. Aleksandrą Stompel, która podpowiada, co robić, kiedy i jak robić w czasie zlotu, aby wyciągnąć z tego czasu jak najwięcej się da i „wchłonąć” jak najwięcej dobrego na nadchodzący rok.

(czytaj więcej)

WW21: Smacznego życzymy wam

(Instruktorski Trop/Jacek Grzebielucha

Może jesteś właśnie na Wędrowniczej Watrze. Teraz nic nie jesz, bo przy jedzeniu się nie czyta. Nie jesteś świeżo po jedzeniu, bo wtedy łapie cię spanko, ani tuż przed posiłkiem, bo gdy kiszki grają marsza to człowiek średnio się koncentruje. Jesteś w idealnym momencie, bo nie musisz myśleć o jedzeniu, a możesz i –mam nadzieję – chcesz.

(czytaj więcej)

WW21: Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady

(Wyjdź w Świat/Kinga Piskała)

W czasie naszego obozu spotkaliśmy czeskich skautów, z którymi podczas wspólnego ogniska graliśmy w głuchy telefon (po czesku: cicha poczta), co było dla nas swoistą zabawą lingwistyczną. A następnego dnia czekały na nas bieszczadzkie szlaki.

(czytaj więcej)

WW21: Jak wspierać nasze zdrowie psychiczne?

(Instruktorski Trop/Radosław Rosiejka)

Pandemia COVID-19 cały czas wpływa na nasze życie i zdrowie – również to psychiczne. Rozmawiamy o tym z phm. Katarzyną Zgódko, szefową Zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego jedną z koordynatorek Telefonu Wsparcia.

(czytaj więcej)

WW21: Masz siłę i potencjał, by kształtować skauting!

(Jestem w Związku/Martyna Kowacka)

Jesteśmy częścią wielkiej międzynarodowej wspólnoty, a przez udział w Światowej Konferencji WAGGGS bierzemy za nią odpowiedzialność. Pokazujemy, w którym kierunku naszym zdaniem powinna się rozwijać, co wzmacniać i co powinno być priorytetem działań WAGGGS i wszystkich organizacji członkowskich.

(czytaj więcej)

WW21: Może Podlasie?

(Wyjdź w Świat/Anna Mroczek)

Różnorodność kulturowa oraz etniczna, obszary pełne lasów, rzek i rozlewisk, niewielkie wioski, w których czas dawno się zatrzymał. Czy to nie brzmi jak pomysł na wyjazd z drużyną? Co, oprócz przyszłorocznej Watry, oferuje nam Podlasie?

(czytaj więcej)

WW21: Pozytywność oddziaływań

(Felietony/Katarzyna Lesiak)

Jeden z obszarów programowych Watry to wędrownik w społeczeństwie. Można powiedzieć, że sam zlot to nieustający trening umiejętności interpersonalnych. Na zajęciach programowych przerabiacie aktualne problemy społeczne, rozmawiacie o demokracji, procesie wyborczym, ale też o dyskryminacji, mniejszościach, na zdrowiu psychicznym kończąc. I to jest świetne i potrzebne.

(czytaj więcej)

WW21: Akademicki tygiel

(Na Tropie Środowisk/Katarzyna Lesiak)

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak potoczy się twoja harcerska ścieżka, kiedy wybierzesz studia w innym mieście? Co, jeśli nie będziesz w stanie działać na bieżąco w swoim macierzystym środowisku? Czy wykształcenie wyższe oznacza rezygnację z czynnego działania w ZHP? Z pomocą przychodzi ruch akademicki.

(czytaj więcej)

 

Polowe wydania Na Tropie na Wędrowniczej Watrze 2021

 

Przeczytaj też: